Hlavním původcem primárních žaludečních vředů často vznikajících na sliznici žaludku je Helicobacter pylori, stres kouření a nezdravé složení stravy. Obdobně se na přilehlém dvanácterníku (dvanáctník, duoden) vyskytuje dvanácterníkový vřed.

Proč je žaludeční vřed nebezpečný

Nově vzniklý žaludeční vřed může narušit stěnu cévky, z níž pak uniká krev do žaludku a dále do střeva. V závažných případech může dojít i k úmrtí následkem úplného vykrvácení. Dojde-li k prasknutí vředu (perforaci) do břišní dutiny a k následnému zánětu pobřišnice, je nezbytně nutné provést chirurgický zákrok.

Žaludeční vředy a příznaky

Poškození drobné cévky se navenek projeví černě zbarvenou stolicí, což bývá první příznak žaludečních vředů. Silné bolesti v oblasti břicha, tuhá a stažená břišní stěna, to jsou zase příznaky pro žaludeční vředy, které praskly do břišní dutiny.

Sekundární žaludeční vředy

Některé léky, především nesteroidní antirevmatika (NSA, ibuprofen) na potlačení bolestí kloubů, způsobují při dlouhodobém užívání poškození žaludeční sliznice neboli sekundární žaludeční vředy. V ČR užívá NSA přibližně 500.000 pacientů. Statistiky uvádějí, že u 1% z nich se objevují žaludeční komplikace a 0.1%, tj. 500 lidí ročně na tyto komplikace umírá.

Žaludeční dieta a léčba žaludečního vředu

Jako vhodná doplňková (komplementární) léčba se osvědčila orální konzumace kvalitního Ale Vera gelu ve zvýšených dávkách, tedy 2 až 3 ml gelu na 1 kg váhy denně. Užívání Aloe, žaludeční dieta a klasická léčba se totiž nevylučují, naopak se perfektně doplňují.

Vzhledem k infekčnímu charakteru Helicobacter pylori je také hovězí Colostrum opravdu velmi účinným pomocníkem při léčbě žaludečních vředů.