Hydratační efekt Aloe vera extraktu v kosmetických přípravcích

název (cs) Hydratační efekt kosmetických přípravků obsahujících Aloe vera extrakt v různých koncentracích, hodnocený kožními bioinženýrskými technikami
název Moisturizing effect of cosmetic formulations containing Aloe vera extract in different concentrations assessed by skin bioengineering techniques
publikace Skin research and technology ISSN 0909-752X
autoři Dal'Belo SE; Gaspar LR; Maia Campos PM vydáno 2006-12
pracoviště
(Brazílie)
Laboratory of Cosmetic Technology, Faculdade de Ciencias Farmaceuticas de Ribeirão Preto, University of São Paulo
odkaz http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=17026654&dopt=Abstract
překlad Jan Mizera datum 2011-03-18

důvod

Na polysacharidy bohaté složení Aloe vera (Aloe barbadensis Miller), která je často používaná v kosmetických přípravcích, by jim mohlo propůjčovat hydratační (zvlhčující) efekt.


cíl

Cílem této studie bylo vyhodnotit vliv kosmetických přípravků s různým obsahem mrazem vysušeného aloe vera extraktu na vlhkost pleti po prvním použití, po jednotýdenním a po dvoutýdenním používání. Vyhodnoceno pomocí kožních bioinženýrských technik.


metoda

Stabilní přípravky obsahující 5% směsi založené na trilaureth-4 phosphate (trilauryletherfosfát) byly doplněny 0,10%, 0,25% a 0,50% mrazem vysušeného extraktu aloe vera a aplikovány na spodní stranu zápěstí 20 žen.

Stav kůže ve smyslu obsahu vody ve stratum corneum (rohová vrstva) a hodnoty TEWLtransepidermal water loss (Corneometer CM 825 and Tewameter TM 210)- byly analizovány před a po prvním použití, jednotýdenní a dvoutýdenní každodenní aplikaci.


výsledek

Po první aplikaci zvýšily obsah vody ve stratum corneum pouze přípravky s 0,25% a 0,50% obsahem aloe vera extraktu. Po jednotýdenní a dvoutýdenní aplikaci měly všechny přípravky obsahující extrakt (0,10%, 0,25% a 0,50%) stejný efekt, v obou případech porovnáváno s vehikulem. Hodnota TEWL se nezměnila po jednorázovém použití, po jednotýdenní ani po dvoutýdenní aplikaci, při porovnání s vehikulem.


závěr

Naše výsledky ukazují, že mrazem vysušený aloe vera extrakt je přírodní účinnou přísadou pro zlepšení hydratace kůže, pravděpodobně díky mechanismu smáčivosti. Tudíž může být Aloe vera používána ve zvlhčujících kosmetických přípravcích a také jako prostředek pro léčbu suché pokožky.