Aloe je obsáhlý rod suchomilných, sukulentních, jednoděložných rostlin patřících do čeledi asfodelovitých. Původem celého rodu Aloe je subtropická Afrika. Celkem je popsáno více než 300 druhů rostlin Aloe, vyskytujících se dnes po celém světě. Šťávy z některých druhů se používají v přírodní medicíně a kosmetice. Pro okrasu se pěstuje Aloe variegata a Aloe arborescens. Aloe perfoliata je zase zdrojem textilní suroviny, ze které se vyrábí tzv. mauricijské konopí. Nejznámejším druhem je však Aloe vera.

Aloe vera neboli aloe pravá je známá především pro své léčivé účinky. Jedná se o pouštní sukulentní rostlinu pocházející pravděpodobně ze severní Afriky, Kanárských ostrovů a Kapverd. Dnes se jí daří především v Mexiku a Brazílii. Listy Aloe vera jsou masité a na okrajích charakteristicky trnité.

Díky svému až neuvěřitelně širokému uplatnění při doplňkové léčbě je často označována jako léčivá bylina. Bylo provedeno mnoho vědeckých studií o působení aloe jako léčivé rostliny. Výsledky byly překvapující a dnes již existuje mnoho důkazů, že gel z aloe pravé může být užitečný při hojení popálenin a ran, léčbě diabetes mellitus (cukrovka) a zvýšené hladině krevních lipidů. Tyto pozitivní účinky jsou přisuzovány přítomností látek, jako jsou mucinózní polysacharidy (velmi dlouhé řetězce monosacharidů), antrachinony a C-glykosidy.

Aloe Vera Barbadensis Miller - Aloe pravá

Největší význam pro všeobecné využití této rostliny má Aloe Vera Barbadensis Miller neboli Aloe pravá. Gel tvořící vnitřek listu obsahuje totiž více než 200 biologicky aktivních a tedy člověku prospěšných látek. Štáva z gelu Aloe Vera obsahuje směs aminokyselin, enzymů, polysacharidů, vitamínů, minerálních látek, antioxidantů a její složení je skutečně unikátní.