Aloe je dar, který zasadil Bůh.
Tabák je zlo, které zasadil ďábel.
(Pavel Mizera)

Podmínky pro pěstování Aloe, kterých existuje kolem 300 druhů, jsou podobné. Listy některých aloí obsahují gel, jehož šťáva má výrazné léčebné účinky. Z provedených analýz chemického složení vychází jako vítěz soutěže o nejvyšší obsah biologicky aktivních látek odrůda Aloe Vera Barbadensis Miller. V našich domovech se nejčastěji jako pokojová a okrasná rostlina pěstuje Aloe variegata (sokolí pero) nebo například Aloe arborescens (aloe stromovitá). Jejich gel však zdaleka nedosahuje výrazných léčivých účinků.

Pěstování aloe podomácku

V domácích podmínkách se aloím daří, pokud dodržíme určité podmínky pro pěstování.

  • místo obyčejné zeminy používejte písčitohlinitý substrát
  • květináče s aloe umístěte na místa, kde není průvan
  • aloe miluje slunná a suchá místa
  • při nízkých teplotách omezte zálivku
  • jako každý sukulent, ani aloe není náročná na vodu
  • rostliny můžete přihnojovat minerálním hnojivem
  • aloe se dá množit řízkováním, nejlépe v létě, řízky nechejte dva dny zaschnout
  • pěstování ze semínek je nejlépe zahájit výsevem na jaře

Bude "domácí gel" dostatečně kvalitní?

To si nemyslíme. Můžete mít stejnou rostlinu, zeminu, zálivku a hnojení jako na profesionální plantáži, ale nikdy do naší zeměpisné šířky nedostanete dostatek tropického slunce. Zkuste doma ve skleníku vypěstovat citrus nebo ananas. Přisvěcovat můžete čím chcete, přesto nebude nikdy chutnat tak jako "originál". Proč asi? Protože chuť a aroma určuje spektrum a množství látek obsažených ve zralém plodu. Stejně tak v gelu z listů aloe pěstované doma budou účinné látky jen v omezené skladbě a množství. Navíc, dávkování by mělo být 1 ml na 1 kg váhy denně. Spotřeba pro dospělého na měsíc je přibližně dva litry gelu. Dokážete takové množství doma vypěstovat?

Profesionální pěstování

Doma v truhlíku nikdy nevypěstujeme tak kvalitní aloe. Proto je třeba ji pěstovat v ideálních podmínkách. Pro Barbadensis Miller je to především vyšší nadmořská výška (nad 800 m) a čisté životní prostředí. Aloe snáší horké dny a studené noci. Roste i v sopečné půdě. Má ráda dostatek větru a hlavně nikdy nezmrzne. Na profesionálních plantážích je sledována voda i půda a je vyloučeno použití umělých hnojiv či pesticidů. Nová pole jsou osázena sazenicemi, pocházejícimi z mateřských rostlin. Na jeden hektar pole se vejde cca 15000 rostlin. Sklízet by se měly zralé listy, tedy starší dvou let. Šetrná sklizeň aloe by měla probíhat zásadně ručně. Z jedné zdravé rostliny se sklidí 6 listů 3x do roka. Zralý list má minimálně 50 cm na délku a je v bázi cca 12-14 cm široký.

Dále je aloe přepravena do výroby. Tam by se měla použít jen dužina. Slupka listů aloe totiž obsahuje projímavou látku aloin a dále latex, který může způsobit zažívací potíže.

I když má Aloe jako domovský kontinent Afriku, pěstuje se dnes tato sukulentní rostlina napříč celým světem. Aloe je komerčně pěstována zejména v Austrálii, Mexiku, Indii, Číně, Keni, Jihoafrické republice, Dominikánské republice, na Kubě a Jamajce.