Přehled esenciálních aminokyselin

Arginin

zvyšuje hladinu oxidu dusíku podporujícího růst svalů, zvyšuje uvolňování inzulinu, glukagonu a růstových hormonů, významná složka svalového metabolismu, řídí uvolňování, transport a ukládání aminokyselinydusíku v těle, zpomaluje úbytek svalů po námaze, prospívá při rehabilitaci zranění, tvorbě kolagenu, zvyšuje obranyschopnost, zvyšuje u mužů tvorbu spermatu, používá se k léčení některých forem impotence.

Fenylalanin

Hlavní základní látka tyrosinu, zlepšuje náladu, zvyšuje bdělost, pomáhá při léčení deprese, zvyšuje hladinu enkefalinu, používá se při terapii bolesti, hlavní surovina k tvorbě kolagenu, potlačuje chuť k jídlu.

Histidin

nepostradatelný pro děti, nedoporučuje se jako doplněk, protože může poškozovat imunitní systém v kombinaci se slunečním zářením, výchozí látka nervového přenašeče histaminu, dipeptidů carnosinu a homocarnosinu.

Isoleucin

větvené aminokyseliny, které mohou svaly využít k pokrytí zvýšené energetické potřeby, suplementace chrání svaly před odbouráváním.

Leucin

Větvené aminokyseliny, které mohou svaly využít v pokrytí zvýšené energetické potřeby, suplementace chrání svaly před odbouráváním, výchozí látka enkefalinu (omezuje bolesti podobně jako endorfiny), konkuruje tyrosinu, fenylalaninu a tryptofanu jako výchozí látka k syntéze nervových přenašečů, urychluje hojení pokožky a zlomenin kostí.

Lysin

Nízké hladiny brzdí syntézu bílkovin ve svalech a pojivových tkáních, působí proti virům, potřebný k tvorbě karnitinu, stimuluje tvorbu kolagenu, chrupavek a pojiv.

Methionin

Výchozí látka cysteinu, kreatinu a karnitinu, zvyšuje hladinu glutathionu, zvyšuje celkový cholesterol a LDL-cholesterol.

Threonin

Nedostatek způsobuje ukládání tuku v játrech, důležitá složka kolagenu, snížená hladina u vegetariánů, posiluje imunitní systém.

Tryptofan

výchozí látka nervového přenašeče serotoninu (uklidňuje), používá se k léčení nespavosti, stresu, úzkosti a deprese, ve volné formě v USA neprodejný, lze ho přijímat pouze z přirozených zdrojů

Valin

Větvené aminokyseliny rychle přecházející do svalů, ovlivňuje absorpci některých nervových přenašečů v mozku podobně jako tryptofan, fenylalanin a tyrosin.