Tenké střevo

V tenkém střevu, které je za dvanáctníkem, je vlivem sekretu slinivky břišní (pankreas) již alkalické prostředí. Tenké střevo se nachází ve střední části břicha, pokračuje 2,5 m dlouhým lačníkem (jejunum), 3,5 m dlouhým kyčelníkem (ileum) a končí ileocekálním ventilem v pravém podbřišku, odkud přechází do slepého střeva (caecum). Právě zde se nachází výběžek apendix, běžně ale nesprávně označovaný jako slepé střevo. Zánět slepého střeva bývá často důvodem k chirurgickému odstranění.

Crohnova nemoc - příznaky

V případě Crohnovy nemoci se jedná o ochronický autoimunní zánět střevní stěny, projevující se bolestmi břicha, průjmy, narušením výživy, sníženým obsahem červených krvinek (erytrocyty) a dalšími zánětlivými projevy.

Léčba Crohnovy choroby

Při bakteriální nákaze se předepisuje střevní desinficienc (Endiaron, Živočišné uhlí) nebo i antibiotika. Jedná-li se o virovou nákazu, nemá užívání dezinfekčních léků význam. Vždy se ale musí držet poměrně přísná dieta. V celém průběhu léčby je nezbytně nutné dodržovat správný pitný režim. Často popíjte malá množství tekutin (kvůli zvracení).

Pití Aloe Vera gelu

Po odeznění průjmů a zvracení doporučujeme pravidelně během tří měsíců pít Aloe Vera gel (1 ml na 1 kg váhy denně, rozdělit do 2 až 3 dávek). Proč? Protože dokáže účinně pročistit střeva, detoxikovat celé naše tělo a příznivě ovlivňovat náš imunitní systém. Navíc obsahuje mucinózní polysacharidy schopné doslova zalepit mikroperforace střevní stěny, což bývají zárodky zánětlivých ložisek nebo skutečných perforací.

Probiotika

Naše tělo samo neumí obnovovat prospěšné bakterie ve střevech a střevní sliznice tak zůstává ve zvýšené míře osazena právě škodlivými kmeny bakterií. Proto je víc než vhodné užívat kvalitní probiotika (více než 10 kmenů bakterií), která obnoví potřebnou střevní mikroflóru.

Colostrum

Velmi účinným pomocníkem při léčbě Crohnovy nemoci a střevních potíží je Colostrum. Přečtěte si např. studii Léčba průjmu vyvolaného parazitem Cryptosporidium při syndromu snížené imunity. Důležitá je kvalita Colostra a garantovaný obsah účinných látek (imunoglobuliny, enzymy a růstové faktory).