List Aloe Vera je složen z gelu a tuhé zelené slupky. Ta obsahuje nažloutlý latex, který je díky vysokému obsahu antrachinonů, jejichž hlavním představitelem je aloin, hořký a výrazně projímavý. V minulosti byl oficiálně schválen americkým úřadem pro potraviny a léky jako projímadlo.

Naproti tomu Aloe Vera gel, který je základem šťavnaté dužiny listu, obsahuje velké množství vody, ve které jsou rozpuštěny živiny a biologicky aktivní látky. Správně a technologicky šetrně zpracovaný gel z AloeVera není kontaminován aloinem a má při pravidelném užívání blahodárné účinky na naše zdraví.

Výběr kvalitního gelu

Při výběru kvalitního Aloe vera gelu je důležité zjistit, jaký druh aloe byl k jeho výrobě použit. Kvalitu rovněž znatelně ovlivňuje vliv zeměpisná poloha, zemina, dostatek slunečního záření, způsob pěstování a zpracování. To by mělo probíhat výhradně šetrným způsobem za studena, aby nedošlo ke zničení struktury složitějších organických látek (ztv. tepelná degradace) a tím ke ztrátě léčebných účinků gelu a jeho kvality.

Šťáva ani nápoj z Aloevera není gel !

Proto je třeba rozlišovat mezi produkty od jednotlivých firem. Některé totiž používají koncentrát či sušeninu z Aloevera, tyto mísí s vodou v poměru 1:50 až 1:200 a dodávají pak na trh produkty s označením Aloe Vera šťáva nebo Aloe Vera nápoj z Aloevera. Tyto výrobky jistě dokáží uhasit žízeň, ale jejich léčebné účinky se blíží k nule. Jiné dokonce zpracovávají celé listy Aloe a následně odstraňují nežádoucí aloin. Je otázkou, jakou technologií a jak efektivně.

Certifikace pro Aloe Vera gely

Vždy se zajímejte o podrobné složení produktů a zejména o jejich certifikaci. Např. certifikát IASC (International Aloe Science Council) znamená, že použitá surovina Aloevera splňuje kriteria kvality, ale nikterak nesouvisí s jejím následným zpracováním. V rámci Evropské unie je za "nejsilnější kalibr" považována certifikace německého institutu SGS Fresenius, Němci označovaná "die absolute Spitzenklasse". O vysoké náročnosti splnění podmínek tohoto certifikátu svědčí fakt, že sta podaných žádostí vyhoví přísným kriteriím Fresenius v průměru pouze dva produkty.